phone email instagram facebook linkedin
8888 - 09198449270
hamisang@hamisang.com
لایم استون

کانی های اصلی مرمریت ها شامل: کلسیت و دولومیت می باشند. کانی های فرعی شامل: هماتیت ، لیمونیت، ترکیبات کربن
و گاهی کوارتز و ترکیبات رسی که در مواردی به صورت رگه در مرمریت ها مشاهده می شوند . مرمریت‌ها را بر حسب مقدار کربنات منیزیم یا کلسیم به نام‌های مرمریت کلسیتی، مرمریت منیزیتی (یا دولومیتی) می‌نامند.
مرمریت خالص دارای رنگ سفید و درخشانی است. رنگ خاکستری روشن تا سیاه، توسط مواد کربن دار، رنگ های سبز معمولا توسط کلریت یا سیلیکات های دیگر، رنگ صورتی و قرمز به علت وجود ذرات بسیار ریز پراکنده هموتیت یا کربنات منگنز و رنگ زرد و کرم بر اثر وجود لیمونیت است.
وزن مخصوص مرمریت ها بدلیل وجود منیزیم بیشتر از سنگ آهک های معمولی است. سختی کلسیت ۳ ولی سختی کربنات منیزیم ۵/۳ الی ۴ است، از این‌رو مرمریت های کلسیم و منیزیم‌دار مقاوم‌تر هستند. مرمریت های متشکل از کلسیت خالص مصرف شده در پله‌ها و کف و یا بیرون ساختمان‌ها معمولاً زود خرد می‌شوند. درصورتی‌که مرمریت های حاوی کربنات منیزیم مقاوم‌تر می‌باشند. به‌خاطر تداخل و قفل‌بندی دانه‌های بلور، مرمریت دارای تخلخل بسیار کمی است که از حدود ۰۰۰۲/۰ الی ۵/۰ درصد حجم سنگ را اشغال می‌کند از این‌رو قادر به آبگیری زیادی نیست و در مقابل عمل یخ‌زدگی مقاومت بیشتری دارد به طوری که اغلب مرمرها، نوشته‌های زمان باستان را هنوز به روشنی در خود نگهداری نموده‌اند.
در این نوع سنگها گاهی فسیل هائی دیده می شوند که در موقع پولیش نمائی جالبی به سنگ می دهند .البته به شرطی که نوع و جنس این فسیلها در مشخصات فیزیکی و شیمیائی سنگ اثر نامطلوب نگذارد. مشابه این نوع سنگها در اغلب مناطق کشور یافت می شوند و معادن فعالی نیز در این زمینه موجود میباشند.

سنگ لایم استون